* mtenis.pun.pl - forum tenisowe, Tenis ATP

mtenis.pun.pl - forum fanów tenisa ATP

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

Ogłoszenie

Forum zostało przeniesione na adres: www.mtenis.com.pl

#1 05-06-2010 19:22:34

 Joao

Buntownik z wyboru

Zarejestrowany: 31-03-2010
Posty: 1600
Ulubiony zawodnik: Roger Federer

Fred Perry

http://brianfalati.files.wordpress.com/2009/03/340x.jpg

Frederick John Perry (ur. 18 maja 1909 w Stockport, zm. 2 lutego 1995 w Melbourne), tenisista brytyjski, zwycięzca ośmiu turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej, zdobywca Pucharu Davisa, mistrz świata w tenisie stołowym.

Był synem Samuela Perry'ego, działacza związkowego i członka Izby Gmin z ramienia Partii Pracy. Początkowo uprawiał z dużym powodzeniem tenis stołowy, sięgając po kilka medali mistrzostw świata – w Sztokholmie w 1928 po srebro w deblu (z Charlesem Bullem) oraz brąz w grze mieszanej (z Winifred Lang) i w rywalizacji drużynowej, w Budapeszcie w 1929 po złoto w grze pojedynczej oraz medale brązowe w deblu (z Bullem) i drużynie. Był również kilkakrotnie mistrzem Anglii. W wieku 18 lat rozpoczął treningi tenisowe, którym z czasem poświęcił się całkowicie.

Pierwszy sukces w tenisie ziemnym odniósł w 1930, wygrywając międzynarodowe mistrzostwa Argentyny. W krótkim czasie przebił się do ścisłej czołówki światowej i w 1931 znalazł się wśród najlepszych dziesięciu tenisistów świata. W 1932 był w finale debla na Wimbledonie (w parze z George'em Patrickiem Hughesem). W 1933 wygrał po raz pierwszy mistrzostwa USA, a rok później odniósł już trzy wielkoszlemowe zwycięstwa – mistrzostwa USA, Australii i Wimbledon. W 1935 wygrał także mistrzostwa Francji, jako pierwszy zawodnik w historii tenisa odnosząc zwycięstwa we wszystkich turniejach wielkoszlemowych. Nie udało mu się jednak uczynić tego w ciągu roku, co stało się kilka lat później udziałem Amerykanina Dona Budge'a. Na drodze Perry'ego do Wielkiego Szlema w 1934 stanął w ćwierćfinale mistrzostw Francji Włoch Giorgio de Stefani.

Poza zwycięstwem w Paryżu wygrał w 1935 także Wimbledon. Łącznie triumfował w grze pojedynczej na tym turnieju trzy razy, pokonując w kolejnych finałach Jacka Crawforda (1934) i Gottfrieda von Cramma (1935, 1936). Jako syn związkowca przełamał stereotyp angielskiego mistrza tenisowego – bogatego arystokraty. Stał się na długie lata symbolem sukcesu tenisa brytyjskiego; od jego zwycięstwa na Wimbledonie w 1936 Wielka Brytania nie doczekała się kolejnego mistrza swojego najważniejszego turnieju. Perry grał także skutecznie w reprezentacji narodowej w Pucharze Davisa. Odniósł 45 zwycięstw w 52 pojedynkach (34 zwycięstwa w 38 meczach singlowych), prowadząc zespół narodowy do zdobycia trofeum w 1933. Brytyjczycy przełamali tym samym okres dominacji francuskich muszkieterów tenisa, a zarazem ponad 20-letni czas własnych porażek w Pucharze. Obecność Perry'ego w drużynie przesądziła o skutecznej obronie Pucharu Davisa w trzech kolejnych latach, do 1936 włącznie.

Dominacja Perry'ego na światowych kortach trwała do 1936, kiedy wygrał on po raz trzeci Wimbledon i mistrzostwa USA. Wygrał łącznie osiem turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej, a dalsze sześć dołożył w deblu i mikście, partnerując Hughesowi oraz Dorothy Round, Sarah Palfrey i Betty Nuthall. W 1937 Perry zakończył karierę amatorską i przeniósł się do USA, gdzie występował w zawodowym cyrku pod patronatem Billa Tildena. Stoczył m.in. ponad 150 pojedynków ze swoim poprzednikiem w roli mistrza Wimbledonu, Ellsworthem Vinesem. W 1938 i 1941 zdobywał mistrzostwo USA zawodowców.

Poślubił aktorkę amerykańską Helen Vison i przyjął obywatelstwo USA, w czasie II wojny światowej służył w armii amerykańskiej. W 1947 ostatecznie zakończył karierę sportową; rok później założył firmę produkującą konfekcję sportową Fred Perry Sportswear. Komentował również tenis w radiu dla rozgłośni BBC oraz publikował artykuły w czasopismach sportowych. W 1975 został uhonorowany miejscem w Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sławy, a w 1984 przy kompleksie tenisowym Wimbledonu odsłonięto jego pomnik.

W styczniu 1995 Perry gościł w Melbourne w czasie turnieju Australian Open; w hotelu doznał złamania żeber i zmarł wskutek powikłań kilkanaście dni później.

Fred Perry był zawodnikiem praworęcznym. Jego najsilniejszym uderzeniem na korcie był forhend, a dobrą grę wspierał odpornością psychiczną. Jako pierwszy zawodnik stosował z powodzeniem uderzenia w pełnym biegu. Niezależnie od tego wyróżniał się na korcie regularnością gry i harmonijnością zagrań.

Osiągnięcia w turniejach wielkoszlemowych:

mistrzostwa Australii
gra pojedyncza – zwycięstwo 1934, finał 1935
gra podwójna – zwycięstwo 1934 (z George'em Patrickiem Hughesem), finał 1935
mistrzostwa Francji
gra pojedyncza – zwycięstwo 1935, finał 1936 (porażka z von Crammem)
gra podwójna – zwycięstwo 1933 (z Hughesem)
gra mieszana – zwycięstwo 1932 (z Betty Nuthall)
Wimbledon
gra pojedyncza – zwycięstwo 1934, 1935, 1936
gra podwójna – finał 1932 (z Hughesem)
gra mieszana – zwycięstwo 1935, 1936 (oba z Dorothy Round)
mistrzostwa USA
gra pojedyncza – zwycięstwo 1933, 1934, 1935
gra mieszana – zwycięstwo 1932 (z Sarah Palfrey)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Fred_Perry


Człowiek, jak każda małpa, jest zwierzęciem społecznym, a społeczeństwo rządzi się kumoterstwem, nepotyzmem, lewizną i plotkarstwem, uznając je za podstawowe normy postępowania etycznego. (Cień wiatru - Carlos Ruiz Zafon)

Offline

 

#2 22-09-2010 21:20:09

 Joao

Buntownik z wyboru

Zarejestrowany: 31-03-2010
Posty: 1600
Ulubiony zawodnik: Roger Federer

Re: Fred Perry

Sylwetka :

Perry w przeciwieństwie do większości ówczesnych tenisistów nie pochodził z bogatej, arystokratycznej rodziny. Jego ojciec Samuel był działaczem związkowym i członkiem angielskiego parlamentu (Izby Gmin). Pierwszy raz na kort tenisowy Perry wyszedł w wieku 18 lat. Wcześniej z powodzeniem uprawiał tenis stołowy osiągając w tej dyscyplinie sportu wspaniałe wyniki. Nie licząc kilku tytułów mistrza Anglii, jego największym osiągnięciem było zdobycie złotego medalu na mistrzostwach świata w 1929 roku. Oprócz sukcesu w turnieju indywidualnym zdobył także brązowe medale w deblu i drużynie, a rok wcześniej srebro w deblu i brąz w rywalizacji mikstowej i drużynowej. Perry pozostaje do dzisiaj jedynym zawodnikiem, który wygrał mistrzostwa świata w tenisie stołowym i turniej wielkoszlemowy w tenisie ziemnym. Żoną Perrego była amerykańska aktorka Helen Vison, którą poznał podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych. W 1938 roku Perry postanowił przyjąć obywatelstwo USA, a podczas II wojny światowej służył w amerykańskiej armii.
Po zakończeniu kariery Brytyjczyk założył w 1948 roku firmę odzieżową "Fred Perry Sportwear". W tym samym czasie, wspólnie z austriackim piłkarzem Tibby Wegnerem, wynalazł bawełnianą opaskę (frotkę) zakładaną na nadgarstek i wchłaniającą pot. W 1952 roku, na turnieju wimbledońskim, obaj panowie zaprezentowali białe bawełniane koszulki polo, które stały się prawdziwym hitem. Obecnie firma "Fred Perry" należy do największych i najbardziej znanych firm odzieżowych, a jej znakiem jest charakterystyczny wieniec laurowy, który kiedyś widniał w logo Wimbledonu. Oprócz kariery w branży odzieżowej, Perry pisał również artykuły dla gazet sportowych, oraz pracował przez wiele lat w radiu BBC i telewizji jako komentator spotkań tenisowych. W 1984 roku, w 50-tą rocznicę jego pierwszego triumfu na Wimbledonie, na kompleksie wimbledońskim odsłonięto pomnik Perrego. Takiego zaszczytu nie doczekał się żaden inny tenisista czy tenisistka. W 1995 roku Perry był gościem na turnieju Australian Open w Melbourne, gdzie uległ wypadkowi w hotelowej łazience doznając złamania żeber. Kilkanaście dni później zmarł w tamtejszym szpitalu w wyniku powikłań. W 2002 roku w Stockport, rodzinnym mieście Brytyjczyka, otwarto specjalną ścieżkę dla pieszych długości 23 km, której patronem został właśnie Perry.

Styl gry :

Brytyjczyk preferował agresywny, ofensywny tenis oparty na mocnym, regularnym serwisie. Na korcie potrafił perfekcyjnie wykorzystać swoje znakomite warunki fizyczne, szczególnie przy siatce. Tam popisywał się fantastycznym refleksem i efektownymi wolejami i smeczami, będąc trudnym do minięcia przez przeciwników. Perry słynął również z dokładnych uderzeń forhendowych wykonywanych w pełnym biegu, które były prawdziwą kopalnią punktów lub spychały rywali do głębokiej defensywy. Brytyjczyk w błyskawicznym tempie potrafił z końcowej linii przemieścić się pod siatkę zaskakując tym swoich rywali. Piłkę uderzał zazwyczaj zaraz po tym jak odbiła się od ziemi, dając przeciwnikom nie wiele czasu na reakcję. Posiadał ponadto mocną psychikę, która pomagała mu w wygrywaniu decydujących piłek. Jedynym mankamentem w jego grze był słaby jak na tenisistę tego formatu defensywny bekhend, co często wykorzystywali jego rywale. Jeden z nich, Amerykanin Bill Tilden nazwał go nawet najgorszym z najlepszych zawodników świata. Wielu oskarżało go także o celowe odpuszczanie spotkań podczas kariery zawodowej, chociaż sam Perry temu zaprzeczał.

http://tenisbet.pl/view/fred-perry


Człowiek, jak każda małpa, jest zwierzęciem społecznym, a społeczeństwo rządzi się kumoterstwem, nepotyzmem, lewizną i plotkarstwem, uznając je za podstawowe normy postępowania etycznego. (Cień wiatru - Carlos Ruiz Zafon)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Czech Republic worldhotels-in.com https://www.hotelstayfinder.com/