* mtenis.pun.pl - forum tenisowe, Tenis ATP

mtenis.pun.pl - forum fanów tenisa ATP

Ogłoszenie

Forum zostało przeniesione na adres: www.mtenis.com.pl

#1 29-03-2009 14:11:46

 Robertinho

Moderator

Zarejestrowany: 04-09-2008
Posty: 4674
Ulubiony zawodnik: Roger Federer forever

Co dalej z Novakiem Djokovicem?

Gdzieś w jednej trzeciej sezonu 2008 wydałało się, że Novak Djokovic jest właśnie na najlepszej drodze ku wielkim triumfom i nieśmiertelnej sławie. Jego wspaniała passa, która miała swój początek wiosną 2007, zdawała się nie mieć końca. Wygrane w dobrym stylu AO i IW, wygrana w Rzymie i nawiązanie momentami równej walki z samym Rafaelem Nadalem na cegle, w połączeniu z narastającą zapaścią Federera, zdawało się otwierać przed Serbem perspektywę dominacji na szybszych nawierzchniach. I nagle wszystko zaczęło się sypać, nie od razu rzecz jasna, ale stopniowo z grą Novaka było coraz gorzej, co ciekawe, bez jakiejś wyraźnej, jednoznacznej przyczyny.

Oczywiście różne symptomy fizycznej słabości widoczne były od samgo początku jego kariery, ale co ciekawe, mimo tego był w stanie wygrywać długie i ciężkie pojedynki, co udowodnił choćby w czasie USO 2007.
Jednak zamiast spodziewanej poprawy, od połowy ubiegłego roku mamy w tym departemencie wyraźny regres. Właściwie po każdej dłuższej wymianie Novak rozpaczliwie łapie powietrze, przed serwisem musi nie wiadomo ile kozłować, żeby wyregulowac oddech, a jak mecz odbywa się w słońcu, to mamy prawdziwy dramat, po pół godziny zawodowy sportowiec zaczyna przypominać żywego trupa. Podnosiły się swego czasu głosy, że Djoko może trochę udaje, że to teatr(mam na myśli te zadyszki, a nie przerwy medyczne); ja od razu mówię, że absolutnie sie z tym nie zgadzam.
Kondycja Serba jest naprawdę fatalne, pamiętam że w czasie 1/2 USO byłem zupełnie spokojny po wygraniu seta przez Feda, że Novak już nic mu nie zrobi, choćby Szwajcar nie wiadomo jak mu pomagał.

Początek tege sezonu jest w wydaniu okazał bardzo kiepski, pierwsze przegrane starano się jakoś dezwuować, na AO okazało się jednak, że jest naprawdę źle. I tu poruszę jeszcze jeden aspekt,mianowicie nową rakietę. Wiele osób trochę Serba wyśmiewało, że co to za tłumaczenie, że rakieta nie gra tylko zawodnik.
Moim zdaniem jednak ta zmiana miała negatywny wpływ ne tenis Djoko, do reszty go bowiem rozregulowała. Widać, że mu nie pasuje, że zawodnik sobie gra, a piłki lecą gdzie chcą, bez kontroli zupełnie. Ta packa jest w tej chwili dla niego za trudna, ma bardziej wyśrubowne parametry niż rakiety dużo lepiej przygotowanych fizycznie Federera i Nadala. To była kropla, która przelała czarę.

Jak myślicie, co będzie w najbliżej (a może i trochę dalszej przyszłości) z Serbem? Czy poprawi grę i obroni przynajmniej cześć i punktów za sezon ziemny i odeprze atak Murraya, czy też będzie dalej tracił i spadnie w rankingu na niższe miejsca?

Offline

 

#2 29-03-2009 14:36:53

 DUN I LOVE

Ojciec Chrzestny

Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 15-08-2008
Posty: 13296
Ulubiony zawodnik: Roger Federer

Re: Co dalej z Novakiem Djokovicem?

Po AO 2008 pisałem, że przekonam się co do wielkości Novaka, jak wygra turniej WS, tracąc seta przed finałem. W Melbourne (rok temu) jak wiemy do ostatniej niedzieli miał na koncie same wyniki 3-0. Kolejne turnieje WS potwierdziły, że nie ma takiej opcji, aby powyższy stan mógł się ziścić. Nole nie jest abasolutnie graczem, który pod względem fizycznym może aspirować do walki o najwyższe laury. Jeszcze 1,5 roku temu przypisywano mu kolejne szlemy, teraz on sam może dziękować Bogu, że dane mu było zagrać ten turniej życia podczas AO AD 2008.


Robertinho napisał:

I nagle wszystko zaczęło się sypać, nie od razu rzecz jasna, ale stopniowo z grą Novaka było coraz gorzej, co ciekawe, bez jakiejś wyraźnej, jednoznacznej przyczyny.

To jest w tym wszystkim najgorsze, że nie ma jednoznacznej wiedzy dlaczego. Na pewno zadecydowało wiele czynników. Ja stoję na stanowisku, że zapłacił cenę straszną za ubiegły sezon. Na Wimbledonie został zniszczony przez Safina, później zdarzały się tylko pojedyncze momenty dobrej gry, co zaowocowało ograniem Nadala w Cincy i sukcesem w MC, gdzie swoją drogą tylko w finale grał jak Mistrz takiego turnieju.

Kondycja Serba jest naprawdę fatalne, pamiętam że w czasie 1/2 USO byłem zupełnie spokojny po wygraniu seta przez Feda, że Novak już nic mu nie zrobi, choćby Szwajcar nie wiadomo jak mu pomagał.

Ja, o dziwo, też.

Moim zdaniem jednak ta zmiana miała negatywny wpływ ne tenis Djoko, do reszty go bowiem rozregulowała. Widać, że mu nie pasuje, że zawodnik sobie gra, a piłki lecą gdzie chcą, bez kontroli zupełnie.

W grze Serba w ogóle nastąpił wielki regres, także techniczny. Na początku 2008 roku to był całkiem inny gracz - pewnie serwujący, grający bardzo mądrze taktycznie, przyspieszający grę, kiedy naprawdę nadarzy się okazja. Na dodatek robiący to bardzo skutecznie i efektownie. Po meczu z Nadalem w Hamburgu wszystko siadło. Zaczęła się coraz większa ilość niewymuszonych błędów, kompletnie nieprzemyślanej gry, "strzelania na pałę". Jak Novak tak nie grał to prezentował bezbarwne, kruche przebijanie, czego apogeum widzieliśmy tydzień temu w Indian Wells. Nie wiem, być może, on nie da rady grać tak cierpliwie jak kiedyś, musi starać się za wszelką cenę skracać wymiany?

Syd napisał kiedyś, że jak organizm 20-latka dostanie mocno w dupę to później trzeba to odchorowywać bardzo długo, jak nie cała karierę. Póki co na to się zanosi.

Jak myślicie, co będzie w najbliżej (a może i trochę dalszej przyszłości) z Serbem? Czy poprawi grę i obroni przynajmniej cześć i punktów za sezon ziemny i odeprze atak Murraya, czy też będzie dalej tracił i spadnie w rankingu na niższe miejsca?

To się wydaje być nieuniknione. Djokovć broni na cegle niemal maxa, Murray ma ten "max" do zyskania. Wystarczy, że Szkot obroni pkt sprzed roku, nic więcej nie musi robić. Dlaczego? Bo nie chce mi się wierzyć, aby Novak wygrał Rzym i zrobił połówkę RG. Znajdą się tacy, co wyczują tę jego słabość i po prostu swobodne ogrywanie kelnerów nie będzie mieć już miejsca. Poza tym latem Nole traci za Hamburg ponad 400 pkt i to bez gry.

Na trawie lepiej niż rok temu grać nie będzie - finał QC to chyba wszystko na co go stać z takim stylem gry na "green clayu"
Na hardzie traci sporo w tej części sezonu, nie ma w zasadzie gdzie zyskiwać tych punktów. Murray odwrotnie, do lata niemal same luki w punktacji.


MTT - tytuły (9)
2011: Belgrad, TMS Miami, San Jose; 2010: Wiedeń, Rotterdam; 2009: TMS Szanghaj, Eastbourne; 2008: US OPEN, Estoril.
MTT - finały (8)
2011: TMS Rzym; 2010: Basel, Marsylia; 2009: WTF, Stuttgart, Wimbledon, TMS Madryt; 2008: WTF

Offline

 

#3 02-04-2009 15:58:00

 Sydney

User

Zarejestrowany: 08-09-2008
Posty: 1197
Ulubiony zawodnik: Gaston Gaudio

Re: Co dalej z Novakiem Djokovicem?

DUN I LOVE napisał:

Chyba postanowił nam pokazać, że wątek o jego kryzysie to jakieś nieporozumienie

Mialem poczekać do niedzieli , ale jednak dziś juz tu się wypowiem bo jesli chodzi o pierwszą część sezonu to ostatki Novaka tuż tuż . Trudno prognozować co z nim dalej , oczywiscie chce wierzyć że w turniejach podprowadzających pod Rg odzyje , z drugiej strony nie ma za bardzo na czym tych nadziei budować , bo ostatni jak wiadomo ostatni jego wystepki ocieraly sie o granice dobrego smaku .
Trudno nie wspomniec o  nowym sprzęcie Novaka , jak dla mnie to On tej nowej rakietki jeszcze nie wyczuł , wnoszę po autach Novaka , bo niestety ale w obecnym sezonie mniej więcej połowe przestrzelonych pilek mozna mierzyć w metrach , zjawisko to w ubieglym sezonie tak powszechne na pewno nie było .

Co do bardziej odleglej przyszłosci to myśle iż jest więcej niz pewne że Novak ma mocne naturalne ograniczenia biologiczne i maratońska kariera to mu raczej nie grozi  , bo w odpowiednim momencie swojej przygody z tenisem nie poswięcił odpowiednio dużo czasu na trening kondycyjny , Nole jak nie grał w turniejach to pajacował , a jak nie pajacował to latal za misskami Paragwaju itp.

Oczywiscie to wszystko nie zmienia faktu że przy obecnym układzie sił ciągle ma większosc koniecznych atutów by w tym TOP 4 sie jednak utrzymać .


Janko Tipsarevic ~~ Marcos Baghdatis ~~ Philipp Kohlschreiber
~~Nicolas Almagro~~Jeremy Chardy~~Gaston Gaudio~~Dmitry Tursunow~~Eduardo Schwank~~

Offline

 

#4 19-04-2009 23:11:55

 Fed-Expresso

Masta

Zarejestrowany: 02-09-2008
Posty: 3056
Ulubiony zawodnik: Rafael "The Slice King" Nadal

Re: Co dalej z Novakiem Djokovicem?

Myślę, że po dzisiejszym meczu możemy być spokojni o losy Serba, wydawało się, że ten sympatyczny człowiek może popaść w szarzyznę jak wielu obiecujących graczy, jednak 2 finały Mastersów, w tym szczególnie dobra gra na turnieju w Monte Carlo i urwanie seta będącemu w dobrej formie Nadalowi, wróży bardzo dobrze na dalsze losy Novaka na ceglanej nawierzchni. Dla mnie jest to kandydat nr 1 do zagrania przeciwko Rafie w finale Rolanda Garrosa.

Offline

 

#5 25-03-2010 17:59:22

 Art

User

Zarejestrowany: 28-08-2008
Posty: 1261
Ulubiony zawodnik: Roger Federer

Re: Co dalej z Novakiem Djokovicem?

Zamykam.

Ze świeżymi refleksjami dotyczącymi tematu zapraszam tutaj

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
worldhotels-in