mtenis.pun.pl - forum fanów tenisa ATP
User
Pat Cash (ur. 27 maja 1965 w Melbourne), tenisista australijski, zwycięzca wielkoszlemowego Wimbledonu w grze pojedynczej, zdobywca Pucharu Davisa.
Na początku lat 80. zaliczał się do ścisłej światowej czołówki juniorów, wygrywając juniorskie edycje US Open i Wimbledonu w 1982. W tym samym roku rozpoczął karierę zawodową i wygrał swój pierwszy turniej, w rodzinnym Melbourne. W krótkim czasie przebił się do czołówki również w dorosłym tenisie. W 1983 został najmłodszym uczestnikiem finału Pucharu Davisa w historii i przyczynił się do zdobycia trofeum przez Australię, pokonując w decydującym meczu Szweda Joakima Nyströma.
W 1984 był półfinalistą wielkoszlemowych Wimbledonu i US Open; w Anglii uległ Johnowi McEnroe, w USA Ivanowi Lendlowi. W 1986 ponownie sięgnął po Puchar Davisa, po raz drugi zdobywając decydujący punkt, tym razem po zwycięstwie nad Szwedem Mikaelem Pernforsem.
Najlepszy w jego karierze okazał się sezon 1987. W styczniu dotarł do finału Australian Open, po raz ostatni rozgrywanego na trawiastych kortach Kooyong. Pokonał m.in. Paula Annacone, Yannicka Noaha i Ivana Lendla, w decydującym meczu nie sprostał Szwedowi Stefanowi Edbergowi. Dwa miesiące później wygrał turniej w Nancy (w finale z rodakiem Wally Masurem). Jeszcze lepszą dyspozycję wykazał latem - najpierw dotarł do półfinału turnieju w londyńskim Queen's Clubie (zrewanżował się Edbergowi w ćwierćfinale, w kolejnej rundzie uległ Connorsowi), a następnie odniósł swoje jedyne wielkoszlemowe zwycięstwo. W drodze po triumf wimbledoński pokonał m.in. Francuza Guy Forgeta, Szweda Matsa Wilandera (nr 3 na świecie), Connorsa, a w finale lidera rankingu światowego Ivana Lendla. W dalszej części sezonu był jeszcze w finale w Sydney oraz wygrał turniej w Johannesburgu. Wystąpił także w turnieju Masters, odpadając na etapie rozgrywek grupowych (pokonał Mečířa, przegrał z Edbergiem i Wilanderem). Sezon ukończył na 7 pozycji w rankingu ATP.
W styczniu 1988 ponownie dotarł do finału Australian Open, tym razem na kortach Flinders Park; uległ w dramatycznym, pięciosetowym finale Wilanderowi (6:8 w decydującym secie). W maju 1988 roku osiągnął najwyższą w karierze, 4 pozycję w światowym rankingu. Wydawało się, że kwestią czasu jest awans na sam szczyt, jednak w sierpniu tego roku odniósł pierwszą z całej serii kontuzji, które storpedowały jego karierę. W sezonie 1989 wystartował jedynie w dwóch turniejach singlowych (czwarta runda Australian Open i druga turnieju w Tokio) i na koniec roku spadł aż na 368 pozycję. W roku 1990 wygrał swój ostatni turniej zawodowy w grze pojedynczej w Hongkongu, oraz był w składzie zespołu narodowego, który przegrał w finale Pucharu Davisa z USA. Sezon ukończył w pierwszej setce (na 81 miejscu), jak się później okazało, po raz ostatni. Mimo iż startował jeszcze (z przerwami) do roku 1997, nie odniósł już singlowych sukcesów. Łącznie w swojej karierze wygrał siedem turniejów, w dalszych pięciu przegrywał w finałach.
Pat Cash ma również za sobą bogatą karierę deblową. W sierpniu 1984 był klasyfikowany na pozycji nr 6 na świecie. Do jego największych sukcesów można zaliczyć dwa finały wimbledońskie. W 1984 w parze z Paulem McNamee uległ Peterowi Flemingowi i Johnowi McEnroe, rok później, tym razem z Johnem Fitzgeraldem, zrewanżował się w półfinale McEnroe i Flemingowi, ale w finale nie sprostał Heinzowi Günthardtowi i Balázsowi Taróczemu. Wygrał dwanaście turniejów, sześciokrotnie przegrywał w finałach. Po zakończeniu kariery sportowej okazjonalnie występował w turniejach weteranów, a w styczniu 2006 wziął nawet udział w rywalizacji deblistów w turnieju ATP Tour w indyjskim Chennai - w parze z Hindusem Karanem Rastogi uległ w I rundzie Niemcom Rainerowi Schüttlerowi i Alexandrem Waske.
Na sportowej emeryturze zajął się również pracą trenera. Osiadł na stałe w Londynie. Prowadził m.in. znanych graczy, Marka Philippoussisa i Grega Rusedskiego, udziela się również jako komentator telewizyjny. Zajmuje się ponadto grą na gitarze, co stanowiło jego hobby jeszcze w czasie kariery sportowej; występował m.in. wspólnie z zespołem INXS na koncercie podczas Australian Open w 2003, prowadzi także własną grupę muzyczną.
Występy w Pucharze Davisa zakończył bilansem 31 zwycięstw i 10 porażek. Debiutował w marcu 1983 w meczu z Brytyjczykami, ostatni raz grał w grudniu 1990 w przegranym finale z USA.
Reprezentował ofensywny styl gry (serwis-wolej), co zapewniało mu sukcesy na szybkich nawierzchniach (zwłaszcza na trawie). Był graczem praworęcznym, z bekhendem jednoręcznym. Wyróżniał się na korcie charakterystycznymi opaskami na głowie.
Jest ojcem czworga dzieci.
Wygrane turnieje:
gra pojedyncza:
1982 Melbourne
1983 Brisbane, Melbourne
1987 Johannesburg, Nancy, Wimbledon
1990 Hongkong
gra podwójna:
1982 Adelajda
1983 Sydney, Brisbane
1984 Aix-en-Provence, Houston (dwie imprezy), Londyn (Queen's Club)
1985 Las Vegas
1987 Canadian Open
1990 Sydney, Hongkong
1996 Pinehurst
Finały turniejowe:
gra pojedyncza:
1984 Melbourne (hala)
1987 Australian Open, Sydney
1988 Australian Open
1990 Seul
gra podwójna:
1984 Wimbledon
1985 Londyn (Queen's Club), Wimbledon
1986 Hongkong, Sztokholm
1996 Bermuda
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pat_Cash
Offline
Ojciec Chrzestny
Aussie Cash in slanging match with LTA
Aussie Cash in slanging match with LTA Just in time for the start of Wimbledon, a row has broken out in the British press between 1987 champion Pat Cash and the Lawn Tennis Association, with the Aussie slamming beleaguered LTA boss Roger Draper at a charity outing.
"It has been quite shocking how little (money) they have put into people who can't afford to be at a lovely club," said Cash of the millionaire federation with only Andy Murray a member of the ATP Top 100.
He called the four-year tenure of Draper "shocking" and "disgraceful" saying he should resign. "If the LTA think everything is all right they are insane," added Cash.
But the bureaucrats in Roehampton, South London, hit back quickly, pulling out their calculators to "prove" that the criticism is unjustified.
"Investment in grass roots is our priority, we are spending over $60 million over five years in improving facilities," said a spokesman, adding that up to 500,000 people in England alone are playing tennis.
"We are four years into a 10-year project, so this will take time, but we are already starting to see encouraging signs both in performance tennis and at grass roots level."
For the first time in Wimbledon's history no English-born player will be in the men's draw, with Scots Murray and wild card Jamie Baker making up the home numbers.
Offline